Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Bezpieczny kierowca Odblaski obowiązkowe dla wszystkich pieszych od 31 sierpnia!

Odblaski obowiązkowe dla wszystkich pieszych od 31 sierpnia!

 

Włącz myślenieWg statystyk policyjnych za rok 2012 (najnowsze tj. za rok 2013 jeszcze nie ukazały się na stronie głównej Policji: http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html )

"Najwięcej wypadków piesi spowodowali w miesiącach: listopad (414 wypadków, 97 zabitych i 324 ranne) i październik (398 wypadków, 72 zabite, 332 ranne). Jako jeden z czynników wpływa­jących na taki rozkład wypadków uznać można złe warunki atmosferyczne panujące w tym okre­sie, a także szybko zapadający zmierzch, wówczas piesi stają się mniej widoczni, co w połączeniu z brakiem ostrożności (tak pieszych, jak i kierujących) skutkuje dużą liczbą wypadków."

Sytuację tę mają zmienić odblaski, które z dniem 31 sierpnia bieżącego roku obowiązywać będą wszystkich pieszych. Do tego dnia obowiązek ten dotyczyć będzie jedynie osób do 15 roku życia.

Przepisu nie stosuje się:

- gdy pieszy porusza się wyłącznie po drodze dla pieszych lub po chodniku

- gdy pieszy porusza się w strefie zamieszkania w której może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami

Ważne!

Wg definicji pieszy to: osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej;

W celu uświadomienia zagrożnia jakie pojawia się w sytuacji kiedy przemieszczamy się drogami nieoświetlonymi, bez elementów odblaskowych i stajemi sie praktycznie niewidoczni dla kierujących pojazdami prowadzone są liczne kampanie społeczne. Kampanie skierowane są zarówno do pieszych jak i kierujących pojazdami.

Na naszą wyobraźnie działają również liczby mówiące o czasie hamowania i długości drogi jakiej samochód osobowy (!) potrzebuje aby się zatrzymać:

"Warto pamiętać, że przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża około 14 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 26 metrów, na mokrej 30, a na śliskiej jezdni aż 46 metrów. Natomiast przy prędkości 90 km/h w ciągu 1 sekundy samochód przejeżdża dystans 25 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 70 metrów, na mokrej 90, a na śliskiej 140 metrów."

"Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 - 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza.
Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 - 150 metrów, czyli o prawie 5 razy wcześniej!"

(wg http://www.drogizaufania.pl/)

Krzysztof Jóźwiak

 

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Podczas ostatnich 100 lat w Tatrach i na Podtatrzu zanotowano 10 przypadków poranienia ludzi przez niedźwiedzie. Jedyne dwa przypadki śmiertelne zdarzyły się w 1927 roku. W 2007 głośno było o zabiciu półtorarocznego niedźwiadka, co było pierwszym takim przypadkiem w historii tatrzańskiego Parku Narodowego.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt