Rozmiar czcionki: 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Reklama
Start Pierwsza pomoc Podstawowe zabiegi resuscytacyjne - dzieci i niemowlęta

Podstawowe zabiegi resuscytacyjne - dzieci i niemowlęta

 
Spis treści
Podstawowe zabiegi resuscytacyjne - dzieci i niemowlęta
Sekwencja działań cz. I
Sekwencja działań cz. II
Wszystkie strony

resuscytacjaW dzisiejszym otaczającym nas świecie ? w gazetach, radio i telewizji coraz większą uwagę zwraca się na udzielanie pierwszej pomocy potrzebującym. Co pewien czas słyszymy, że dzięki znajomości zasad BLS (Podstawowe Zabiegi Resuscytacyjne) oraz praktycznej umiejętności prowadzenia resuscytacji krążeniowo ? oddechowej uratowano ludzkie życie.  Coraz chętniej angażujemy się w akcje o tematyce pierwszo -pomocowej, a także wykazujemy chęć niesienia pomocy. Sytuacja diametralnie się zmienia, gdy potrzebującym jest dziecko.

Paraliżuje nas strach i obawa ?zrobienia gorszej krzywdy?. Boimy się, że wiedza, którą posiadamy na temat pierwszej pomocy jest zbyt mała, niewystarczająca. Czy postępowanie z dzieckiem jest takie samo jak z dorosłym?

Ogromnie ważne jest jednak dla naszego małego potrzebującego szybkie wdrożenie procedur BLS oraz powiadomienie odpowiednich służb medycznych. Nie wymaga to od nas używania żadnych dodatkowych przyrządów.


Przystępując do działań ratunkowych już na samym początku staramy się zapewnić sobie osobę,
która będzie w stanie nam pomóc, a w razie konieczności powiadomi zespół ratunkowy.


Gdy jesteśmy sami, w sytuacji zatrzymania krążenia u dziecka konieczne jest prowadzenie jednominutowego BLS zanim pozostawimy dziecko w celu wezwania pomocy. Takie postępowanie ma swoje uzasadnienie. Większość zatrzymań krążenia u dzieci wynika z hipoksji i dlatego natychmiastowe natlenienie jest najpilniejszą potrzebą.
1- minutowy BLS jest ważniejszy niż szybki dostęp do defibrylatora, ponieważ najczęstszym zaburzeniem rytmu serca u dzieci jest bradykardia prowadząca do asystolii (asystolia nie jest rytmem do defibrylacji). 

Bądź na bieżąco: Zapisz się na newsletter!Subskrybuj RSS!znamibezpiecznie na facebooku!znamibezpiecznie na youtube!

Szkolenie e-learning

busyLoading...

Partnerzy

Czy wiesz, że...

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Peninsula College of Medicine & Dentistry (PCMD) w Wielkiej Brytanii wydają się popierać tezę, że kontrola ciśnienia tętniczego powinna być wykonywana na obu rękach.

Choć zgodnie z obowiązującymi wytycznymi ciśnienie powinno być mierzone na obu rękach, ankiety przeprowadzone wśród lekarzy ujawniły, że nie robią oni tego zbyt często. 
"Nasze wyniki wskazują, że różnica pomiędzy ciśnieniem skurczowym na prawej i lewej ręce wynosząca 10 mmHg może pomóc w identyfikacji pacjentów z grupy ryzyka, którzy wymagają dalszej oceny stanu naczyń krwionośnych" - powiedział dr Christopher Clark, prowadzący badania. Różnicę tę naukowcy wiążą z chorobami naczyń obwodowych. Przebiegają one zwykle bezobjawowo, ale mogą prowadzić do zwężenia lub niedrożności tętnic. Natomiast rozbieżność wynosząca 15 mmHg może świadczyć o ryzyku chorób naczyń mózgowych, a także o zwiększonym o 70 proc. ryzyku zgonu z powodu chorób układu krążenia. Nie jest przy tym istotne, na której ręce wartość ciśnienia jest wyższa. 

Źródło: Lancet 2012, doi:10.1016/S0140-6736(11)61710-8.

Akademia Pierwszej Pomocy szkolenia Częstochowa

Sklep apteczki instrukcja pierwszej pomocy

STaC obsługa BHP Częstochowa

Blog Redaktora Naczelnego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Szkolenia z pierwszej pomocy  |   Obsługa i szkolenia BHP Częstochowa
kontakt